Kā izvēlēties līdzsvara velosipēdu

Kas ir līdzsvara velosipēds?

Līdzsvara jeb balansa velosipēdi ir velosipēdi bez pedāļiem, kas palīdz bērnam apgūt līdzsvara izjūtu un attīsta prasmes braukt ar velosipēdu. Īsā periodā bērns apgūst prasmi turēt līdzsvaru, stūrēt, pagriezties, kontrolēt velosipēdu un braukt patstāvīgi bez vecāku palīdzības. Līdzsvara velosipēds, tāpat kā bērnu velosipēds ar pedāļiem, labi ripo pa dažāda seguma ceļiem. Līdzsvara ritenis paredzēts bērniem vecumā no 1,5-5 gadiem, bet visbiežāk tiek izmantots 2-3 gadus veciem bērniem. Bērnu velosipēdi ar pedāļiem visbiežāk tiek saņemti kā dāvana uz 4 gadu dzimšanas dienu. Ar prasmēm, kas apgūtas braucot ar balansa velosipēdu, bērns varēs vieglāk uzsākt braukt ar lielāku velosipēdu ar pedāļiem, neizmantojot papildus atbalsta ritentiņus.

Balana velosipēdi

Kāpēc neizvēlēties trīsriteni?

Balansa velosipēdi ir daudz drošāki un praktiskāki nekā trīsriteņi. Trīsriteņi ar trīs riepām ir lēni, grūti manevrējami un viegli apgāžami uz nelīdzenas virsmas. Uz balansa velosipēda bērns ir fokusējies uz līdzsvara turēšanu nevis uz pedāļu mīšanu. Tā rezultātā bērns retāk zaudē līdzsvaru un krīt. Ar balansa velosipēdu mazais bērns var nobraukt pat vairākus kilometrus, bet sēdēšana uz trīsriteņa parasti ātri apnīk. Ļoti liels pluss balansa velosipēdam ir arī tas, ka vecākiem bērnu nav nepieciešams stumt, atšķirībā no trīsriteņa, kur bērns gandrīz visu laiku ir jāstumj ar speciālu rokturi.

Kāpēc svarīgi, lai bērns pārkāpjot uz velosipēdu ar pedāļiem, pēc iespējas ātrāk apgūtu prasmi braukt bez papildus atbalsta ritentiņiem?

Papildus atbalsts ritentiņi ievērojami kavē bērna spējas un vēlmi braukt ar velosipēdu. Balansa velosipēds iemāca bērnam kā braukt ar velosipēdu turot līdzsvaru, bet velosipēds ar papildus atbasta ritentiņiem, tieši pretēji, māca braukt ar velosipēdu bez līdzsvara turēšanas. Ar papildus ritentiņiem bērns parasti brauc sagāzies uz vienu pusi, radot nepareizu priekšstatu par līdzsvaru. Ja bērns vienu vai divas vasaras ir nobraucis ar balansa velosipēdu, Jums jāmēģina bērnam mācīt uzreiz braukt bez atbalsta ritentiņiem. Tiklīdz bērnam izdosies “uztvert” kā jāmin pedāļi, tā pāris dienu laikā varēsiet bērnam iemācīt braukt patstāvīgi ar jauno, “lielo” velosipēdu ar pedāļiem.

Vēl viena lieta, kas jāņem vērā ir tā, ka bērnam daudz jautrāk un vieglāk ir braukt ar balansa velosipēdu, nekā ar velosipēdu ar pedāļiem, kas aprīkots ar papildus atbalsta ritentiņiem.

Kāds ir labākais vecums, lai brauktu ar līdzsvara velosipēdu?

Balansa velosipēdi ir pieejami dažādos izmēros. Mazākie ir paredzēti bērniem no 18 mēnešu vecuma, bet lielākie ir paredzēti pat pieaugušajiem. Parasti gan balansa riteņus izmanto no 18 mēnešu vecuma līdz 5 gadu vecumam, bet visbiežāk 2-3 gadus veci bērni. Atšķirībā no stumjamajiem trīsriteņiem un četrriteņiem līdzsvara velosipēdu mazais bērns var kontrolēt un pārvietot pats, bez vecāku palīdzības. Bērni gūst patiesu prieku braucot ar šiem mazajiem velosipēdiem. Atceramies, ka viens balansa velosipēds neder visiem bērniem. Tiem ir atšķirīgi izmēri, atšķirīgi riepu izmēri kā arī regulējams sēdekļa un stūres augstums.

Līdzsvara ritenis

 

Kur bērni liek kājas, kad velosipēds ripo?

Balansa velosipēdam nav nepieciešams kāju atbalsts. Bērns dabīgi paceļ kājas, kad ir ieskrējies un ļaujas velosipēda ripošanai. Atsevišķiem modeļiem ir speciālas vietas velosipēda aizmugurējā daļā, kur uzlikt kājas, kad velosipēds ripo, bet tā nav obligāta prasība.

 

Cik gadus bērns brauc ar balansa velosipēdu?

Jo ātrāk sāks braukt, jo ilgāk nobrauks. Visbiežāk balansa velosipēdu izmanto 2-3 gadus veci bērni, dāvanā uz 4. Dzimšanas dienu saņemot jaunu 16” velosipēdu ar pedāļiem.

 

Cik maksā līdzsvara velosipēds?

Mūsu veikalos šie velosipēdi maksā no 39.95 līdz 149.95 eiro, atkarībā no materiāla, aprīkojuma un ražotāja. Milly Mally velosipēdi maksā no 39.95-69.95 eiro, bet Strider balansa velosipēdi no 94.95-149.95 eiro.

Cenas atšķirību veido velosipēda rāmja materiāls un ģeometrija, komponentes, ritošā daļa un riepas. Jo lielāka cena, jo vieglāk velosipēds ripos un vadīsies.

 

Kā izvēlēties balansa velosipēdu?

Balansa velosipēdi ir ļoti vienkārši, bet nav vienkāršs uzdevums izvēlēties piemērotāko savam bērnam. Lai pēc iespējas labāk apgūtu braukšanu ar balansa velosipēdu jāņem vērā izmērs un aprīkojums.

Izmērs
Izmērs ir vissvarīgākais izvēloties līdzsvara velosipēdu. Parasti līdzsvara velosipēds ir viena izmēra un tiek minēts, ka der visiem bērniem, taču tā nav. Ir liela atšķirība starp velosipēdu ar 10” izmēra riepām, kas paredzēts 18 mēnešus vecam bērnam starp 16” riepām, kas derēs 6 gadus vecam bērnam.

Populārākie ir līdzsvara velosipēdi ar 10” un 12” riepām. 10” riepu izmērs būs piemērots pašiem mazākajiem (var sākt braukt no 18 mēnešu vecuma), bet bērns no šī velosipēda salīdzinoši ātri izaugs. 12” līdzsvara velosipēdi arī der bērniem no 18 mēnešu vecuma, taču tie derēs ilgākam laikam. Jāņem vērā, ka bērni attīstās dažādi un iespējams daļa bērnu nebūs gatavi braukt ar balansa velosipēdu no 18 mēnešiem.

Sēdekļa augstums ir tikpat svarīgs kā riepu izmērs, jo tieši tas parāda cik augstu bērns sēdēs un vai vispār viņš varēs apsēsties uz sēdekļa turot pilnas pēdas pie zemes. Ir svarīgi, lai, bērnam sēžot uz sēdekļa, pilna pēda ir pie zemes , bet kājas ir nedaudz ieliektas ceļgalos. Tas garantēs to, ka bērns velosipēdu var kontrolēt un jūtas stabili. Sēdeklim ir jābūt nedaudz zemāk (aptuveni) 2-4 cm par bērna iekšējo kāju augstumu (inseam height). Vairums balansa velosipēdu bērnam derēs 2-3 gadus.

Pie mums veikalos ir pieejams arī modelis, kuram iespējams apgriezt rāmi otrādāt. Zemajā pozīcijā rāmis der mazākiem bērniem, bet kad paaugās var apgriezt otrādāt. Tādējādi šis velosipēds derēs ilgākam laikam.

Kā izvēlēties līdzsvara velosipēdu

Svars
Līdzsvara velosipēda svaram nevajadzētu būt lielākam par 30% no bērna svara. 5kg smags velosipēds bērnam ar 11kg svaru būs par smagu. Braukšanu un manevrēšanu tas ļoti neietekmē, bet bērnam grūtāk velosipēdu pacelt un pārcelt pāri šķēršļiem. Mūsu MySport veikalos visiem līdzsvara velosipēdiem svars ir zem 5kg.

Rāmja ģeometrija
Braucot ar līdzsvara riteni, bērnam ir svarīgi cik viegli ir atsperties un cik viegli velosipēds ripo. Vienkāršākie velosipēdi parasti ir ar īsāku ratu bāzi un minimālu atstarpi starp sēdekli un stūri. Ir svarīgi, lai bērnam būtu pietiekami daudz vietas brīvām un plašām kustībām, lai varētu veikt dabīgu atspērienu.

Velosipēdam ar labu ģeometriju atstatums starp sēdekļi (kad tas ir zemākajā pozīcijā) un aizmugurējo riepu ir ļoti neliels. Ja šis atstatums ir pārāk liels, tad smaguma centrs veidojas pārāk augstu un bērnam ir grūti vadīt un balansēt šo velosipēdu.

Riepas
Riepas parāda cik viegli līdzsvara ritenis ripos, kā slāpēs vibrācijas un cik ļoti slīdēs pagriezienos.

Gumijas riepas ar pumpējamu kameru ripos ļoti viegli, slāpēs vibrācijas, mazāk slīdēs un ir piemērotas lielākajai daļai segumu. Vienīgais mīnuss gumijas riepām ir papildus svars.

Plastmasas riepas ir lētākas, vieglākas un tās nevar sadurt. Pa cietu segumu tās ripo tikpat labi kā gumijas riepas, taču ir skaļākas un grūtāk kontrolējamas pagriezienos. Ar šīm riepām jāuzmanās braucot pa flīzēm un citiem līdzīgiem segumiem, jo tās slīd.

Kāju balsti
Lielākajai daļai balansa velosipēdu nav kāju balsti, jo tie nav obligāti. Bērni parasti kājas ceļ uz augšu.

Gultņi
Gultņi nodrošina to cik viegli velosipēds ripos. Slēgtajiem gultņiem ir gumijas aizsargs, kas neļauj gultņos iekļūt putekļiem un netīrumiem. Rezultātā velosipēdam ar slēgtajiem gultņiem ripojot ir mazāka pretestība un tas ripo labāk. Vieglāka velosipēda ripošana dod to, ka Jūsu bērnam būs vieglāk atsperties, ieskrieties, lai varētu izbaudīt balansēšanu.

Rāmja materiāls
Balansa velospēdiem rāmja materiāli ir no metāla, alumīnija un koka. Vispopulārākie ir velosipēdi no viegla metāla un alumīnija. Metāla rāmis ir izturīgs un parasti ir lētākiem vidējas klases velosipēdiem. Alumīnija (6061) rāmis ir ļoti viegls un parasti tiek izmantots augstākas kvalitātes velosipēdiem. Koka rāmji ir dabai draudzīgāki, bet tie nav tik izturīgi un nekalpo tik ilgi. Augstākās kvalitātes koka rāmji pie labas kopšanas kalpo līdz 4 gadiem.

Rokturi
Pareizi rokturi balansa velosipēdam ir ļoti svarīgi, jo tie garantē bērna drošību braucot. Ir svarīgi, lai rokturu galos ir papildus materiāls, kas neļauj rokām noslīdēt no stūres. Vēlams, lai rokturu galos ir arī vairāk materiāla, kas veido amortizējošu slāni, lai bērns krītot sevi nesatraumētu ar stūri.

 

Izvēlies MySport veikalu!

Ja vēlies uzzināt ko vairāk un atrast bērnam piemērotāko līdzsvara velosipēdu, brauc uz kādu no mūsu veikaliem Rīgā. Noteikti palīdzēsim atast piemērotāko!

Mūsu MySport veikalos Rīgā balansa velosipēdi pieejami ļoti plašā izvēlē. Piedāvājumā Strider, Ghost un Milly Mally līdzsvara velosipēdi. Mūsu zinošie speciālisti palīdzēs izvēlēties Jūsu bērnam piemērotāko balansa velosipēdu, kā arī izstāstīs cik augstu jābūt sēdeklim un stūrei, lai bērns uz mazā velosipēda justos maksimāli komfortabli.

Pēc tam, kad Jūsu bērns būs izaudzis no līdzsvara velosipēda, pie mums varēsiet iegādāties arī nākamos bērnu velosipēdus līdz pat brīdim, kad bērnam jau derēs pieaugušo velosipēds. Pie mums velosipēdi visiem vecumiem un gaumēm, zinoši speciālisti un kvalitatīvs velosipēdu serviss.

Strider Pro

* Rakstu sagatavojis un publicējis SIA MySport. Rakstu pārkopēt un pārpublicēt ir stingri aizliegts.

Atstāt komentāru