Skriešanas apavu ražotāji bieži pauž to, ka apavu mūžs ir tik garšs, kamēr tie tiek pilnībā nolietoti. Kad tad tas īsti notiek? Cik ilgi var izmantot vienus apavus? Diemžēl uz šiem jautājumiem konkrētas atbildes nav. Lasi rakstā par to, kā var atpazīt jūsu skriešanas apavu nodiluma pazīmes, kā kopt un kā padarīt jūsu skriešanas apavu dzīvi garāku.
Kāpēc vispār jāmaina skriešanas apavi?
Kad skriešanas apavi ir jauni, tiem ir vislabākā amortizācija un zole sniedz lielisku saķeri. Laika gaitā amortizācija un saķere paliek aizvien sliktāka, kas ietekmē jūsu skriešanas treniņus komforta ziņā un palielina risku iegūt kādu traumu. Kā piemēram, vājāka amortizācija palielina spiedienu uz locītavām un skriešanas laikā var izraisīt potītes, ceļgala vai gūžas ievainojumus. Protams, nolietot apavus nevar tik ātri un jums nav nepieciešams tos iegādāties ik pēc divām nedēļām. Šeit mēs uzskaitām visnopietnākās nodiluma pazīmes, lai jūs zinātu, kad sporta apavi patiešām ir nodiluši tik ļoti, ka tos izmantot vairs nav vēlams. Vidēji skriešanas apavi kalpo no 700-1000 kilometriem, atkarībā no skrējēja svara, skriešanas tehnikas, seguma un apavu veida. Treniņu apavi kalpo ilgāk, sacensību apavu nodilst ātrāk.
Pirmās pazīmes nolietotiem skriešanas apaviem
Visvienkāršākais veids kā pārliecināties vai jūsu apavi ir nolietoti, jāapskata to zole. Mirklī, kad cilvēks skrien lielākais uzsvars tiek likts tieši uz papēdi. Kas liecina par to, ka tajā vietā arī rodas vislielākais slogs un berze. Piemēram, protektors ir nodilis vai zole ir pilnīgi gluda.
Vēl viena nodiluma pazīme ir starpzole. Skriešanas apavu starpzoles parasti izgatavo no putu materiāla vai gaisa spilveniem. Lietošanas laikā putu materiāls pamazām saspiežas un kļūst neamortizējošs. To, ka starpzole ir zaudējusi savas amortizējošās īpašības var redzēt no ārpuses. Ir novērojamas rievas, kas liecina ka putu materiāls ir saspiedies.
Kā nākamo nodiluma pazīmi varētu paust apavu augšējās daļas bojājumus. Piemēram, caurumi, izdilumi utt. Līdz ar tiem, pastāv risks, ka kādā brīdī tās var izjukt un radīt nepatīkamas sekas treniņa laikā. Lielākoties, ja apavu augšējais slānis ir nodilis vai saplīsis, tad arī starpzole pavisam noteikti izskatīsies nepārāk labi.
Ieteikumi kā rūpēties par saviem skriešanas apaviem
Lai labāk orientētos savos treniņos un apavu nolietojumā, mēs iesakām izveidot dienasgrāmatu, kurā pierakstāt cik kilometrus noskrienat katrā treniņā. Kā alternatīvu var izmantot dažādas skriešanas aplikācijas telefonos vai sporta pulksteņos. Var izmantot šādas aplikācijas, kā piemēram, endomondo, runkeeper un citi.
Mēs rekomendējam paralēli izmantot vismaz divus skriešanas apavu pārus. Kad vienam no šiem pāriem jau redzamas un jūtamas nodiluma pazīmes, iesakām iegādāties jaunu skriešanas apavu pāri un to pamazām ieskriet. Vēlams katram seguma tipam (asfaltam vai mežam) izmantot atbilstošus apavus.
Rekomendējam izmantot arī dažāda tipa apavus. Garākiem treniņiem apavus ar lielāku amortizāciju, lai pēdas un kājas nogurtu pēc iespējas mazāk. Īsākiem treniņiem vai ātruma treniņiem iesakām tempa apavus, kas ir vieglāki un ar mazāku amortizāciju. Tādā veidā Jūsu pēdas un kājas nepieradīs pie viena tipa apaviem.
Kā beidzamais, bet ne mazāk svarīgais padoms būtu rūpēties par saviem skriešanas apaviem, katru reizi pēc treniņa. Notīrīt dubļus, zāli un citus netūrumus ne tikai no zoles, bet arī no apavu virspuses. To vislabāk darīt ar remdenu ūdeni un ne pārāk asu birsti. Regulāra apavu tīrīšana palīdzēs tiem atgriezties sākotnējā formā un stāvoklī.
* Rakstu sagatavojis un publicējis SIA MySport. Rakstu pārkopēt un pārpublicēt ir stingri aizliegts.