Katru gadu maijā Rīgas ielas pārpludina Baltijas lielākais maratons – Lattelecom Rīgas Maratons, kurā piedalās tūsktošiem Latvijas un ārzemju dalībnieki.
Nav noslēpums, ka pasaulē ir ļoti daudz dažādu maratonu, gan populāru, gan vienkārši interesantu, šoreiz pastāstīsim par pieciem no tiem, un varbūt spēsim iedvesmot arī Tevi, kādā no tiem piedalīties nākotnē.
Ņujorkas maratons
Pēc daudzu skrējēju viedokļa „Ja Tu neesi skrējis Ņujorkā, Tu neesi maratonu skrējis vispār“. Un jāpiekrīt vien būs – šis ir iespējams slavenākais maratons pasaulē. Un ne bez iemesla. Tas ir arī viens no lielā piecinieka jeb World Marathon Majors līderiem. Ja pirmajā reizē, kad maratons norisinājās 1970.gadā distanci pabeidza 55 cilvēki, tad tagad maratona (tieši maratona!!!!) distancē finišē virs 50 000 dalībnieku un td vēl, lai tiktu pie dalības, uz šo pasākumu ir lotereja jau gandrīz gadu iepriekš pirms plānotā starta! Maratons ir īpašs ne tikai ar lielo dalībnieku pūli, bet ar milzīgo līdzjutēju skaitu – aptuveni divi miljoni!!!! Tāda sajūta, ka pilsēta dzīvo un elpo ar šo maratonu un šis līdzjutēju pūlis, Tevi nes uz priekšu!
Starts vienmēr sākas skanot Frenka Sinatras New York New York dziesmai, vedot pāri Verrazano-Narrow tiltam, ko divos līmeņos šķērso vairāki tūkstoši skrējēju!Interesanta ir arī nokļūšana uz šo starta vietu, bet organizatoru komanda ir parūpējusies par visu, lai viss notiktu pēc plāna. No tilta paveras burvīgs skats uz pilsētu tālumā. Tālāk skrējiens ved cauri Bruklinai, Kvīnsai, pāri Queensboro tiltam, uz augšu līdz pat Bronksai un beigās – uz Centrālparku. Salīdzinājumā ar citiem TOP5 maratoniem, īpaši jau gludo Berlīni šajā maratonā savu labāko rezultātu sasniegt nez vai būs iespējams, jo skriešana augšup uz vairākiem Ņujorkas tiltiem paņem savu un vispār disatance ir krietni samgāka. Iespējams, ka paveiksies un skriesiet blakus kādai slavenībai, jo šajā maratonā to piedalās daudz! Noteikti iesakām uz krekla uzdrukāt savu vārdu, skatītāju pūļi jūs tādējādi spēs uzmundrināt visas trases garumā. Jāatzīmē, ka starts Ņujorkas maratonam vienmēr ir novembra pirmajā svētdienā, tā ka trenēšanās tam mūsu vasarā ir labākais, kas var būt! Ieteikums – nākamajās dienās noteikti pārvietojoties pa pilsētu neaizmirstiet uzlikt savu medaļu. Te visi ar to lepojas un ņujorkieši novērtē!
Berlīnes maratons
Šis maratons ir pieminēšanas vērts, ja vēlieties izskriet savu labāko maratona rezultātu. Viennozīmīgi ātrākais maratons pasaulē, pēdējie 6 pasaules rekordi (oficiālie) maratona distancē ir uzstādīti tieši Berlīnes maratonā. 2014.gadā Dennis Kimetto no Kenijas maratonu šeit veica 2:02:57, uzstādot jaunu pasaules rekordu, kurš joprojām nav pārspēts. Berlīnes maratonu varam uzskatīt arī par fiziski vieglākajiem maratoniem. Laikam pie vainas Berlīnes līdzenums – ne stāvu uzkalnu, ne skrējienu pāri tiltiem un arī ne asu pagriezienu. Berlīnes maratona starts tiek dots pie pašiem Brandenburgas vārtiem. Izskrienot pa pilsētas ievērojamākajām vietām tieši pie šiem vārtiem ir arī finišs. Atbalsta pūlis distances malās nebūs tik iespaidīgs, kā Ņujorkas maratonā, bet pak ādam frīkam – vīriešiem vēderdejotāju tērpos te netrūks. Kas noteikti visiem patiks – vāciešu precizitāte un korektums organizācijas līmenī.
Berlīnes maratona laiks – septembris. Un jāpiebilst, ka šis jau ir otrais maratons aiz Ņujorkas maratona, kur dalība tiek apstiprināta arī ar loterejas palīdzību. Atšķirībā no Ņujorkas – dalībnieku skaits ap 30 000.
Parīzes maratons
Parīziešiem patīk lielīties, ka šis maratons notiek pasaules skaistākajā pilsētā, tāpēc arī mēs to iesakām nobaudīt arī jums.
Maratons ir patiešām liels un iespaidīgs, ik gadu pulcē ar 30 000-40 000 dalībnieku. Skrējējs visu distances laiku atrodas milzīgā skrējēju pūlī, ar iespēju baudīt pasaulē skaistākās un romantiskākās pilsētas arhitektūru – Triumfa arku, no kuras pakājes tiek dots starts, Elizejas laukus, Luvru, Buloņas mežu, Sēnas upi, Eifeļa torni u.c. Skrienot visas šīs burvīgās vietas izskatās pilnīgi citādāk kā vērojot parasta turista acīm. Trases malās muzikāli priekšnesumi, dīdžeji, koncerti un ļoti skaļi līdzjutēji. Maršruta reljefs ir pateicīgs samērā ātram maratona tempam – te nav īpaši daudz uzkalnu.
Parīzes maratona laiks – aprīlis.
Medocas Vīna maratons
Šis nu ir viens tiešām baudāms maratons tā īpašās gaisotnes dēļ.
Medokas reģions Francijā ir mājvieta neskaitāmi skaistiem vīna dārziem. Le marathon du Medoc notiek cauri 59 no tiem. Ūdeni nāksies paprasīt, tomēr vīna šeit netrūkst J. Jā, jā – arī skrienot šeit tiek pasniegts vīns!
Savas skaistās un šaurās „ietilpības“ dēļ, tajā pie dalības tiek tikai aptuveni 10 000 dalībnieku. Maraton sir populārs ar to, ka tajā katru gadu ir noteikta maskarādes téma un visi skrien maskās. Ieteiktu gan ar to izvēli nepārforsēt, jo lai arī maratons norisinās rudenī, šajā reģionā te var būt ap +30 grādiem un tie tomēr ir 42km. Lai gan maraton sir ar karnevāla ievirzi, tas nebūt nenozīmē, ka te nejūt sportisko izaicinājumu. Maratona distance nav viegla, brīžiem tā vijas pal īkumainiem lauku ceļiem, arī līderu rezultāti atpaliek no tā saucamajiem „ātrajiem“ maratoniem. Šim maratonam ir krietni ilgāks kontrollaiks – to te variet veikt pat astoņās stundās, baudot austeres, zosu aknas un malkojot vīnu katrā vīndarītavu pieturpunktā! Bet, ja tomēr skrienot no vīna darītavu piedāvātā atteicāties, to noteikti variet dařit pēc maratona noskriešanas!
Norises laiks: septembris. Reģistrēšanās laikam jāseko līdzi jau sākot no janvāra – marta (precīzs datums netiek noteikts), jo dalības vietas tiek izpirktas ļoti ātri!
Atēnu klasiskais maratons
Ja jau par maratoniem, tad pieminēšanas vērta ir vieta, kur viss sākās! Proti – Atēnas. Šī ir iespēja skriet tieši pa to pašu segumu, kur 2500 gadus atpakaļ atēniešu karavīrs Feidipīds noskrēja no Maratonas līdz Atēnām 42km, lai paziņotu par grieķu uzvaru Maratonas kaujā.
1983 gadā Atēnu maratonam tika piešķirts Gold Label Road Race statuss.
Jāpiemin, ka šis ir visgrūtākais no TOP maratoniem, jo trase no 10tā līdz 31km vijas kalnup. Starts maratonam tiek dots pilsētā ar atbilstošu nosaukumu „Maratona“.Uz starta vietu skrējēji tiek atgādāti ar speciāli organizētiem autobusiem Sākumā trase vijas lejup gar maziem ciematiem Atēnu virzienā. Skrienot nākas pasveicināt Skrējēju Statuju pilsētas centrā, un tad jau arī finišs Panathinaiko Stadionā – vietā, kur norisinājušās antīkās spēles, kā arī vietā, kur maratonisti finišējā gan 1896, gan 2004 gada Olimpiskajās spēlēs!
Jāatzīmē, ka grieķu skrējēji gadu gaitā ir bijuši ļoti spēcīgi skrējēji šajā maratona distancē, taču pēdējos gadus kenijieši ir spējuši izrādīt savu dominanci arī šeit. Turpretim sieviešu konkurencē labākais rezultāts pieder mūsu kaimiņu valsts Lietuvas pārstāvei Rasai Drazdauskaitei, kura šo rekordu izskrēja 2010.gadā (2:31:06).
Trasē dodas ap 43 000 dalībnieku, taču atšķirībā no Ņujorkas, Parīzes vai Berlīnes – tikai ~16 000 dalībnieku skrien pilno maratona distanci. Pārējie dalībnieki veic 5 un 10km distanci (lai cik dīvaini nebūtu, te nav pusmaratona distances).
Maratona norises laiks: novembris.
Protams, pasaulē bez šiem pieciem pieminētajiem maratoniem ir daudz citu interesantu vietu, par kurām citā reizē! Taču ceram, ka jau tagad spējām jums domās radīt šo patīkamo noskaņu, kad gribas vilkt botas kājās un iet laukā skriet. Lai viss izdodas!
* Rakstu sagatavojis un publicējis SIA MySport. Rakstu pārkopēt un pārpublicēt ir stingri aizliegts.